Bricsys CAD Blog (Čeština)

První jízdní kolo nebo „velocipede“ bylo vynalezeno počátkem 19. století a vypadalo velmi odlišně od těch, které známe dnes. Možná vás však překvapí, když zjistíte, kolik „moderních“ konstrukčních prvků jízdních kol není nakonec tak moderních.

TL; DR

První „kolo“ vynalezla v roce 1817 němčina, Baron Karl von Drais …

Neměl žádné pedály, pro jeho použití jste museli běžet. První kola fungovala spíše jako cross-trenažéry. Když byly přidány otočné pedály, byly namontovány na přední kolo. To bylo extrémně nebezpečné. Na konci 19. století bylo představeno kolo, jak ho známe dnes, „bezpečnostní kolo“. Většina moderních funkcí, jako jsou třmeny, elektrická kola a dokonce i skládací kola, byla vyvinuta před rokem 1900.

Kdo vynalezl první kolo?

První „kolo“ vynalezl v roce 1817 Němec, baron Karl von Drais. Technicky to byl velociped (dvoukolové vozidlo poháněné člověkem). Neměl žádné pedály, k jeho ovládání jste museli běžet. z toho důvodu byl přezdíván „hobby kůň“. Byl postaven téměř celý ze dřeva, s mosazným pouzdrem a koly s ocelovými ráfky. Výsledkem bylo, že vážil kolem 22 kg (48,5 liber), aby to bylo v kontextu, moderní motocykly váží zhruba polovinu.

Karl von Drais na jeho velociped.

Jak fungovaly první jízdní kola?

Jízdní kola téměř vypadala velmi odlišně. Než byly přidány otočné pedály, bylo zde šlapací kolo, vynalezené v roce 1860. (Šlapací pás je další způsob, jak převést pohyb pedálu na rotační. Více se podobá cross-trenažéru.) Naštěstí se klikový mechanismus ukázal být populárnější jinak se dnes může kultura jízdních kol velmi lišit.

Příklad, jak by kola mohla vypadat.

Jízdní kola s pedály a klikami se poprvé objevila ve Francii kolem roku 1863. Tyto pedály byly připevněny k přednímu kolu kola. Tento design znamenal, že jízdní kola bylo obtížné řídit

Struktura a design

První jízdní kola byla vyrobena ze dřeva s ocelovými „pneumatikami“. Tvary rámu byly také poměrně divoké a typicky zakřivené . Výrobci se posunuli směrem k tělu ve tvaru kosočtverce, které bylo vyrobeno z ocelových trubek, protože bylo mnohem pevnější a lehčí.

The bonehaker 1866. Image credit: Federal Highway Správa prostřednictvím Wikimedia Commons

Zařízení získalo jméno „bonehaker“ díky kombinaci nedostatečného odpružení, pneumatik s ocelovými ráfky a špatné kvality povrchu vozovky čas.

Penny-farthing

Penny-farthing byl vynalezen jako způsob zvýšení maximální rychlosti jízdního kola. Je to proto, že u jízdních kol s pedály namontovanými vpředu je rychlost otáčení omezena na velikost kola. S penny-farthing je však maximální rychlost stále omezena délkou nohy jezdce.

Penny-farthing, nebezpečný, ale ikonické období v historii cyklistiky Image credit: Alistair Paterson

Penny-farthings byli extrémně nebezpeční vzhledem ke své nestabilitě a vysokému těžišti. Jezdci by často zemřeli, když by se jim nohy zachytily v paprskech, a museli by při jízdě z kopce sestoupit ze svých kol, protože většina brzd byla namontována vzadu nebo v případě pevných pedálů byla ovládána pouhým vyřazením.

Ženy také nemohly tyto motocykly používat, kvůli módě té doby.

Moderní kolo

Koncem 18. let 20. století bylo toto kolo, téměř jak víme, dnes bylo představeno „bezpečnostní kolo“. Konstrukce představovala zadní kolo poháněné řetězem. Kola však měla často různou velikost a rámy byly často poněkud bizarně tvarované.

Neuvěřitelně byla vyrobena pomocí technologií šicího průmyslu.

Dámská bezpečnostní kola 1889

Tento nový design představil kolo na širším trhu, včetně žen.

Krátce po tomto zavedení pneumatik a nábojů s kuličkovými ložisky umožnilo plynulejší jízdu.

Vzpřímené kolo se stalo standardem, protože ležatá kola byla zakázána v soutěžích kvůli zvýšené rychlosti, která je u těchto konstrukcí možná. Mezinárodní asociace pro vozidla poháněná lidmi se však snaží propagovat jízdní kola „zakázané třídy“.

Brzdy

První přestávky byly lžíční brzdy. Zahrnují dokonce i originální design hobby koní Karla Draise. Byly ovládány lankem nebo pákou a přitlačovány dolů na zadní kolo.

Přední brzdu představil v roce 1873 John Kean. Díky tomu bylo penny-farthing o něco bezpečnější.

Příklad přední brzdy lžíce.

Brzdy byly patentován v roce 1887 Browettem a Harrisonem. Fungovalo to stejně jako dnes moderní brzdy.

Kachní brzda byla navržena v roce 1897, zabraňovala opotřebení nových moderních gumových pneumatik a fungovala podobně jako lžícová brzda.

Tyč -aktualizované brzdy nebo „prutové brzdy“ byly na kola namontovány koncem 20. let 20. století. Konstrukce byla opatřena třmenem, který drží brzdové čelisti a táhne brzdu do vnitřku ráfku kola. Brzdná síla byla nižší než u většiny moderních kol.

Kotoučové brzdy, neboli „U brzdy“, byly vyvinuty v 90. letech 20. století, ale až v roce 1962 byly tyto přidány do jednostopých vozidel ve skútru Lambretta TV175 řady 3. Kotoučové brzdy pro jízdní kola nebyly popularizovány až do 90. let.

Hydraulické kotoučové brzdy byly vyvinuty v roce 1994 společností USA Sachs (SRAM) – PowerDisc.

Gears

Patenty pro epicyklické náboje pocházejí z poloviny 80. let 20. století. Předtím, než byly v nábojích jízdních kol použity epicyklické převody, byly použity na tříkolkách a čtyřkolkách. Přestože byly tříkolky a čtyřkolky populární, už nějakou dobu mezi nimi a skromným koníčkem nebyl žádný vztah!

Až do 30. let 20. století nebyli cyklisté schopni používat rychlost v závodních kolech. Měli povoleno pouze 2-rychlostní kolo. Pro změnu rychlostního stupně musel cyklista sundat kolo a převrátit ho!

Nedávno byl vynalezen systém řazení „1% tření“. Nemá hnací ústrojí ani řetěz! Tím se přemění 8 bodů kluzného tření do 2 bodů rotačního tření.

Moderní trendy

Pokud si myslíte, že skládací a elektrická kola jsou moderní vynález, mýlili byste se.

1896 skládací patent na kolo 556 802

První skládací kolo bylo vyrobeno v Anglii v roce 1878 společností Grout. bylo cent-farthing! Ačkoli někteří lidé to nepovažují za „skutečný“ příklad skládacího kola, mnoho dalších verzí existuje již před 20. léty 20. století.

První kolo na baterii nebo „e -bike ‚byl patentován v roce 1895 v USA Ogdenem Boltonem Jr.

Cyklistický výstřelek a únik

Kolo bylo téměř mrknutím v historických knihách. Cyklistika začala jako módní sport k dispozici pouze bohatým, mladým a vhodným mužům. V 70. letech 19. století téměř ev kdekoli kromě Velké Británie vypadla cyklistika z módy. Naštěstí do poloviny 70. let 20. století si popularita centů na mince našla cestu zpět do Francie a na konci 70. let 20. století se k zákonu dostali i Američané, kteří dováželi centy centů a později je sami vyráběli. Do roku 1891 tvořilo až deset procent veškeré reklamy v amerických periodikách výrobci kol.

1906 Tour de France Agence Rol, prostřednictvím Wikimedia Commons

Tour de France a další cyklistické soutěže podpořily popularitu cyklistiky v Evropě na počátku 20. století. Zatímco v Americe si automobil získal popularitu a jízdní kola byla považována za „dětskou hračku“. K módě se vrátily v 80. letech, kdy došlo k šílenství ve fitness.

Chcete doplnit historii kola?

Proč předvést své technické dovednosti s BricsCAD® Mechanical? Snadné vyzkoušení, snadné koupě, snadné vlastnictví. To je BricsCAD®. Vyzkoušejte všechny naše produkty zdarma po dobu 30 dnů na www.bricsys.com. Svoboda výběr plus trvalé (trvalé) licence na produkt, které fungují ve všech jazycích a na všech místech. Budete milovat to, co jsme pro vás vytvořili pomocí rodiny produktů BricsCAD®.