Cine are cele mai multe victorii ale campionatului din istoria turneului PGA?

Câștigarea unui campionat major este cea mai greu de realizat în golful profesional. Miza este mai mare, presiunea este crescută, iar terenul este întotdeauna stivuit cu cei mai buni jucători din lume.

Este imposibil să câștigi un major din întâmplare. Trebuie să puneți patru runde grozave împreună și să câștigați trofeul cu câteva lovituri de ambreiaj pe întindere duminică. Majoritatea jucătorilor PGA Tour nu vor adulmeca niciodată un rol major în cariera lor, dar câțiva selectați au prosperat în cele mai mari momente. Deci, cine are cele mai mari victorii în campionatul din istoria golfului și câți au?

Doar trei jucători de golf au câștigat mai mult de 10 campionate majore

LEGATE: Care este cel mai lung Hole-in-One din istoria turneului PGA și cine a făcut-o?

Câștigarea unui singur campionat major este suficient de grea. Dar să câștigi 10? Doar elita elitei din istoria golfului a realizat această ispravă și nimeni altcineva nu ar putea ajunge vreodată la clubul evaziv cu două cifre.

Jack Nicklaus, Tiger Woods și Walter Hagen sunt singurii jucători PGA Tour care au atins vreodată 10 victorii majore.

Doi jucători – Ben Hogan și Gary Player – au câștigat nouă în timpul carierei lor. Tom Watson este chiar în spatele lor cu opt, iar lista devine mai profundă pe măsură ce mergeți mai jos.

Cinci jucători – Arnold Palmer, Bobby Jones, Sam Snead, Harry Vardon și Gene Sarazen a obținut șapte victorii majore, iar Nick Faldo și Lee Trevino au câștigat șase.

Tiger Woods este al doilea din toate timpurile cu 15 campionate majore

RELATAT: Golf: Cele mai longevive înregistrări din istoria turului PGA

Tiger Woods ar putea fi considerat cel mai mare jucător de golf din toate timpurile, dar nu deține recordul pentru cele mai importante campionate. Woods este de fapt al doilea pe listă cu 15 victorii majore.

Woods a câștigat primul său major la Masters din 1997 și a făcut-o în mod istoric. În vârstă de 21 de ani, Woods a trecut peste teren până a terminat 18 ani și a câștigat turneul cu un record de 12 lovituri. Scorul său final de 270 este egal cu cel mai mic înregistrat vreodată la Augusta National.

Primul major al lui Woods a semnalat restului lumii golfului că era pe cale să ia turul PGA cu asalt și că exact ceea ce a făcut. Woods a izbucnit încă șapte companii majore în următorii cinci ani. Era atât de dominant atunci când a fost șocant când cineva care nu se numea Tiger Woods a câștigat un major.

Woods a câștigat al 15-lea major în același loc în care a câștigat primul. În aprilie anul trecut, Hall of Famer și-a finalizat revenirea puțin probabilă câștigând Masters 2019 cu o lovitură peste Brooks Koepka.

Acum, la 44 de ani, Woods ar putea să câștige titluri majore. Va avea nevoie de încă trei pentru a-l prinde pe liderul din toate timpurile.

Jack Nicklaus are cele mai importante campionate din istoria turului PGA

AFILIATE: Bryson DeChambeau a câștigat 20 de lire sterline în carantină și a devenit cel mai lung șofer din istoria turului PGA

ack Nicklaus și Tiger Woods au fost de multă vreme considerați Michael Jordan și LeBron James ai golfului. Toată lumea are o opinie diferită despre cine este cel mai mare din toate timpurile, dar în cele din urmă se reduce la aceste două legende.

Woods ar fi putut să-l învingă pe Nicklaus în total victorii, dar Nicklaus îl face să bată acolo unde contează cel mai mult. Nicklaus deține recordul pentru cele mai importante victorii ale campionatului din istoria turneului PGA cu 18.

Pe parcursul carierei sale, Nicklaus a câștigat șase turnee Masters, cinci campionate PGA, patru SUA Se deschide și trei campionate deschise. A câștigat primul său campionat major la US Open din 1962 și, 24 de ani mai târziu, a câștigat al 18-lea și ultimul major la Masters din 1986.

Nicklaus și Woods au avut arcuri de carieră similare, limitate de victorii incredibile la revenire la Augusta la 40 de ani. Woods are încă șansa să-l treacă pe Nicklaus în victorii majore, dar nu mai are timp să prindă Ursul de Aur.